Cikkek

Legfrissebb cikkünk

Dr. Kincses Orsolya, felelős játékszervezési szakértő vagyok, több mint 20 éve foglalkozom a szerencsejátékok gyermekekre és felnőttekre gyakorolt hatásaival. A környezetemben az évek során gyakran láttam példákat olyan esetekre, amikor a túlzásba vitt vagy gyermekek bevonásával végzett szerencsejátékozásnak súlyos negatív hatása volt emberek életére. Munkám során igyekszem segíteni az ilyen helyzetek elkerülésében – ezért indítottam ezt a blogot is.

Így gondoskodhatsz arról, hogy ne vidd túlzásba a szerencsejátékozást!

Hetente lottózol, és ha már betértél egy lottózóba, próbára teszed a szerencséd sorsjegyekkel is? Csak a kedvenc csapataidra fogadsz, vagy olyan fogadásokat is teszel, melyeknél nemhogy a csapatokról, de még magáról a sportról sem tudsz szinte semmit? A szerencsejátékozás jó móka, de fontos, hogy jól jelöld ki a határokat - ebben igyekszem most segíteni.

Egy lottószelvény 400 forint, nem ez fogja csődbe vinni a családot – gondolhatnánk, de mint minden kiadásnál, a szerencsejátékozásnál is nagyon fontos, hogy felmérjük, milyen összeget fordíthatunk rá egy hónapban. Felelős játékosként tudatosítanunk kell magunkban (és családtagjainkban), hogy a szerencsejátékok esetében a nyeremény egyáltalán nem garantált, tisztában kell lennünk az egyes játékok kockázataival, a veszteség lehetőségével, mértékével és valószínűségével – tudom, ez elsőre úgy hangzik, mintha bonyolult számításokat kellene végeznünk, de valójában minden játéknál feltüntetik, mekkora a nyerési esély, és elég azon egyszerű szabályt észben tartanunk, hogy minél nagyobb az arányszám, annál kevesebb valószínűséggel fogunk pluszban kijönni a végén.

A legnépszerűbb számsorsjátékon például 1 a 44-hez az esélye annak, hogy kettes találatunk lesz (tehát viszonylag nagy valószínűséggel fordulhat ez elő), viszont annak, hogy a 90 számból pont azt az 5-öt választjuk ki, amit a gép is kidob 1 a 43 949 268-hoz. Annak, hogy egy a Földbe csapódó meteor végezzen velünk, 1 az 1 600 000-hez a lehetősége, míg annak, hogy villám csapjon belénk, 1 a 960 000-hez. Szóval ezt érdemes észben tartani, amikor nagy nyereményben reménykedünk.

A számhúzásra várakozás, a kaparás izgalma, ne pedig a lehetséges pénznyeremény legyen a fő motiváció, és ha esetleg azt látjuk, hogy nagyon közel voltunk a nyereményhez (például csak egy szimbólum hiányzott, vagy egy számmal lőttünk mellé), tudnunk kell felmérni, hogy belefér-e még egy kaparós, még egy lottószelvény, vagy meg kell állnunk, határt kell húznunk, enni egy csokit, sétálni egyet a szabadban, esetleg négylevelű lóheréket, fekete macskákat, patkót keresni a mezőn, hátha azok majd szerencsét hoznak.

A számsorsjátékoknál és a sorsjegyeknél nincs biztos stratégia a nyerésre, és a sportfogadásnál sem garantált, hogy az esélyesebb csapat valóban behúzza a győzelmet, az meg különösen nem, hogy az fog nyerni, akinek szurkolunk. Ezt a futballrajongó férjemmel is hamar tisztáztuk, mielőtt még a családi kassza bánta volna...

A legfontosabb, amivel számolnunk kell, akármilyen szerencsejátékot is választunk, az a véletlen. Még akkor is, ha hiszünk a sors erejében, abban, hogy minden pillanatunkat meghatározza, és, mit ad az ég, esetleg több négylevelű lóherét is találtunk kalandozásaink során, azt észben kell tartanunk, hogy nincs garantáltan működő taktika: még akkor sem tudjuk megmondani, mik lesznek a nyertes számok, ha megnézünk egy statisztikát arról, melyeket húzták ki a legtöbbször.

Mit tehetsz tehát azért, hogy megtartsd a kontrollt, és tudatosan játszhass?

  • Előre döntsd el, mekkora összeget fordítasz szerencsejátékra, és ezt a korlátot ne lépd át. Csak annyit kockáztass, amennyi biztosan belefér, és állj meg, ha elfogyott a kijelölt keret! Ne kérj kölcsön azért, hogy szerencsejátékozhass, és ne próbáld meg az elvesztett pénzt visszanyerni, mert megeshet, hogy még nagyobb veszteséggel zársz a végén!
  • Ne a nyeremény legyen az elsődleges motivációd: gondolj arra, hogy bár jó lenne milliomossá válni, ez egy játék, amibe beletartozik, hogy nem nyersz mindig; lehetséges, hogy nem a te számaidat húzzák ki, nem jönnek be a fogadásaid, vagy nem sikerül nyertes sorsjegyet választanod.
  • Azt is határozd meg, hogy mennyi időt fordítasz játékra! Vannak folyamatosan játszható szerencsejátékok, amikkel nem csak a pénz, az idő is el tud repülni. Az alvás, a pihenés, az evés, a családoddal és barátaiddal töltött idő mindig értékesebb, mint a játékra szánt. Például az, ha kedvenc csapatod meccsét úgy izgulod végig, hogy fogadtál is a végeredményre (ahogy ez az én férjemmel is gyakran megtörténik), jó móka lehet, de ne tölts fél napot a tévé előtt vagy a lottózóban, olyan meccsek eredményeit várva, amiknél a csapatokról szinte semmit nem tudsz!
  • Használd ki a technológia nyújtotta lehetőségeket az önkorlátozásra! A Szerencsejáték Zrt. oldalain regisztráció után a profilodnál találod az Önkorlátozás menüpontot, ahol beállíthatod a kívánt maximális időkeretet, melynek letelte után a rendszer kiléptet, illetve meghatározhatod, hogy mennyi legyen a veszteség, a fogadásra fordítható összeg, és a belső egyenlegre való feltöltés összegének napi, heti vagy havi limitje.
  • Kérj segítséget! Ha úgy érzed, nem tudod tartani a kontrollt, ne titkolózz: fordulj szakemberhez akár a maradjonjatek.hu főoldalán található elérhetőségek valamelyikén! Kommunikálj a környezeteddel, ne zárkózz magadba, hiszen ha úgy érzed, titkolnod kell, hogy nagyobb összeget veszítettél, az önmagában problémát jelez.

Az önkorlátozásban a Szerencsejáték Zrt. mind a bet.szerencsejatek.hu oldalon, mind a Tippmixpro felületén segít. Érdemes elvégezni a beállításokat, hogy a rendszer is támogatni tudjon mindenkit a határ tartásában. Erről további infókat itt találhatsz.

Játssz felelősen, maradjon játék!

A szerencsejáték alapvetően a szórakozás egyik formája. Fontos azonban látni, hogy vannak, akikre nézve veszélyt jelenthet. A túlzó játék ugyanis függőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye lehet, és nemcsak az egyént, hanem a környezetét is negatívan érintheti.

A szerencsejáték izgalmas lehetőség, egy kis plusz izgalom a mindennapokban. Egy jó tipp, egy megérzés, egy nyerő szám és máris jön az adrenalinlöket.

De vajon hol húzódik a határ a játéköröm és függőség között?

A felelős játék nem azt jelenti, hogy kerüljük el a szerencsejátékot, hanem azt, hogy tudatosan, kontrolláltan és okosan játsszunk. Mert ha elveszítjük a kontrollt, a játék már nem öröm, hanem probléma forrása lehet.

A Szerencsejáték Zrt. elkötelezett amellett, hogy biztonságos és szórakoztató játékélményt nyújtson. Ez teremti meg ugyanis a Társaság és a játékosok közötti bizalom alapját, valamint biztosítja, hogy az általa kínált játékok úgy nyújtsanak élményt, hogy közben nem hordozzák a függőség kialakulásának kockázatát. Ezeket betartva a szerencsejáték meg tudja őrizni valódi szórakoztató jellegét.

A felelős játékszervezés vállalati stratégiánk egyik alappillére, a törvényben meghatározott kötelezettségen túlmutató, hosszútávú elkötelezettség és etikai alapelv is a játékosaink irányába. Kiemelt célunk megóvni őket a túlzásba vitt szerencsejáték káros következményeitől, külön hangsúlyt fektetve a kiskorúak játéklehetőségeinek elkerülésére és az egyéb sérülékeny társadalmi csoportok védelmére.

Elköteleződésünket is mutatja a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, mint felügyeleti szerv által kiadott ’Ajánlott felelős játékszervezői minősítés’, továbbá a European Lotteries és a World Lottery Association nemzetközi szakmai szervezetek felelős játékszervezési tanúsítványai.

2025 áprilisában egy teljes hónapon keresztül kiemelt figyelmet szentelünk a felelős játékszervezés és a felelős játék fontosságának. Ennek keretében a lottózói információs kijelzőkön hetente más témában hívjuk fel játékosaink figyelmét a tudatos játékra, továbbá tájékoztató kisfilmekkel is készülünk, melyeket a TV2 csatornáján, illetve Edukációs kisfilmek aloldalunkon tekinthetnek meg az érdeklődők.

A te gyermeked is örömmel segít a lottószámokkal?

Érthető, ha szülőként arra törekszel, hogy a lehető legtöbb programban együtt vegyél részt gyermekeddel. A játékok és a szerencsejátékok között azonban van néhány fontos különbség – ne aggódj, nem tettél semmi megbocsáthatatlant, ha együtt kapartatok sorsjegyet, vagy megkérted, hogy ő is mondjon pár lottószámot, de a tudomány szerint is jobb, ha a közös időtöltés során inkább a társasjátékok kerülnek elő.

Vitathatatlan előnyei vannak annak, ha gyermekünk el tud számolni kilencvenig: segíthet például számon tartani, hogy a nagy játszások után az építőkockák mindegyike visszakerül-e a helyére, és így garantálni, hogy nem a tavaszi nagytakarítás közben találjuk meg őket a kanapé alatt. Oké, legyünk reálisak: ha garantálni nem is tudjuk, legalább növelhetjük ennek esélyét.

Felnőttként, pláne a szerencsejátékok világában olykor-olykor megforduló játékosként tudjuk, hogy kevés dolog biztos az életben. Arra, hogy az építőkockák mindegyikét megleljük a lakás valamely pontján, nagyobb esélyünk van, mint megnyerni a lottófőnyereményt, mégis sokan játszunk, reménykedünk, és olykor sikerrel is járunk – egy kéttalálatost behúzni nem elérhetetlen cél. Felnőttként jobban tudjuk mérlegelni, mit kockáztatunk, a gyermekekhez mérten hatékonyabban tudunk határokat kijelölni – persze a függőség kialakulása 18 év felett is valós veszély, de erről később.

Hadd meséljek el egy történetet, ami jól mutatja, milyen veszélyeket rejt a közös lottózás mind a felnőttek, mind a gyermekek számára. Egy szomszédunk nagyon hisz a szerencsében, a horoszkópokban és a számmisztikában. Fiának, Benjáminnak már a születésnapja is azt sugallta, szerencsés lesz: 2011. 11. 02-án született, ami palindrom, tehát ugyanaz visszafelé is. Egyértelmű volt a szülőnek, hogy a 2-es, a 11-es, és a 20-as számokat minden alkalommal megjátssza, és ha már a kis Beni volt a szerencse gyermeke (neve is ezt jelenti, talán nem véletlenül), mindig megkérte, hogy a maradékot ő válassza ki.

Sajnos szemtanúi voltunk, hogy amikor nem nyert, ezért gyermekét tette felelőssé, verbálisan rajta töltötte ki dühét. Egy délután, amikor a kertünkben játszottak a gyerekek egymással, áthívtam őt is, és felhoztam a szerencsejátékok témáját – beszélgettünk arról, hogy kinek mi a kedvenc számsorsjátéka, hogyan választunk számokat, és finoman átvezettem a beszélgetést arra, hogy a mi felelősségünk, a mi döntésünk, mely számokat választjuk, és próbáltam rávilágítani, hogy ugyanolyan a nyerési esélyünk bármilyen kombinációval, függetlenül attól, szerencsehozó vagy épp egymást követő számokat választunk-e – kilencvenből öt számot például történetesen 44 millió módon emelhetünk ki (ismétlés nélkül).

Ezzel, illetve ennek súlyával még a kombinatorikából jeles gyermekek sincsenek tisztában, hiszen kutatások bizonyítják, hogy a fiatalok nem tudják jól felmérni, mennyire kockázatos dolog a szerencsejátékozás, és a pénz értékét sem úgy ítélik meg, mint a felnőttek. Azzal, hogy a szomszéd bevonta Benit a lottószámok kiválasztásába, érdekessé tette számára a játékot, ám, mint már említettem, a fiatalok körében a függőség kialakulásának valószínűsége nagyobb, ami felnőttkorában is súlyos problémákhoz vezethet.

Azt érdemes tudni, hogy hivatalosan 18 év alattiak nem vehetnek részt semmilyen szerencsejátékban, erről a jogi keretek gondoskodnak, és a lottózói alkalmazottak is képzést kapnak – de a szülők segítsége is szükséges, hogy megóvjuk a fiatalokat a függővé válástól. Hamarosan újabb blogposzttal jelentkezem, addig is a https://www.maradjonjatek.hu/ szolgál hasznos információkkal a témával kapcsolatban.

A sorsjegykaparás a gyerekeknek is belefér, nemde?

A szerencsejátékozás mondhatni legjátékosabb formája a sorsjegyezés; a szimbólumok, a színes, kreatív dizájnok kétségkívül izgalmasabbak, mint a fehér alapon piros számok, amiket lottózásnál ikszelgetünk. Ez azonban nem jelenti, hogy gyerekeknek szólnának, sőt: épp emiatt is különösen fontos, hogy a szülők ne vonják bele a kaparásba gyermekeiket.

Előző blogposztomban a számsorsjáték veszélyéről ejtettem néhány szót, de nemcsak a lottózás kockázatos, sőt: a sorsjegykaparás játékos mivolta miatt még csábítóbb lehet a gyermekek számára. Egy ismerősöm, Lilla mesélte, hogy amikor lánya, Anna még kicsi volt, sokszor kapartak együtt sorsjegyet – egyet a szülő, egyet a gyermek. Nagyon élvezte a kaparás folyamatát, az azonos szimbólumok keresését, az izgalmat, amit a mezők felfedése nyújtott – mind tudjuk, milyen ez, mindannyian örömmel figyeljük, van-e, teszem azt, három kalap a kaparófelületek alatt, egyeznek-e számok, tényleg megtaláljuk-e azt a szimbólumot, ami a 100 milliós nyeremény megszerzéséhez kell.

Ha a kislány nyert, megkapta a nyereményt zsebpénzként, és elkölthette, amire csak szerette volna – cukorkára, chipsre, vagy újabb sorsjegyre. Ha elmentek egy lottózó előtt, könnyes szemekkel kérte, hogy menjenek be és vegyenek sorsjegyet – ekkor Lilla megijedt, érezte, hogy Anna még túl kicsi ahhoz, hogy értse, milyen kockázatot jelent a kaparás. Végül a sorsjegyeket a matricás albumok váltották ki náluk, melyeknél a csomagok kibontása ugyanúgy misztikus volt, mint a kaparás, mégsem kellett attól tartaniuk, hogy Anna a pénz értékét nem fogja tudni helyén kezelni. A matricagyűjtögetés és -ragasztgatás még jobb családi program lett.

Most, hogy ezeket a sorokat leírtam, kiáltást hallottam a szomszéd szobából. Nem a hirtelen megvilágosodás hangja volt ez, csupán egy gól miatt felszakadó öröm a férjem és a fiam részéről, akik együtt izgulják végig a focimeccseket – és erről eszembe jutott még egy sztori.

Fiam, a most 16 éves Balázs mesélte, hogy az osztálytársai közül sokan szeretnek focimeccsekre fogadni, akár teljes heti zsebpénzüket is felrakják, de nagyon ritkán fordul elő, hogy nyernek. A fogadás izgalma hajtja őket, az érzés, hogy "már majdnem megvolt", csak egy meccsen úszott el a nagy nyeremény, és úgy érzik, lendületben vannak. Mindeközben nem mérik fel a pénz értékét, hiszen tudják, szüleik feltétel nélkül gondoskodnak róluk.

Balázs nem vesz részt a játékban – bár szeretett volna, ezt előbb nekünk jelezte, hosszasan beszélgettünk arról, hogy azt a pénzt, amit fogadásra költene, hogyan tudja jobban használni, hogyan tud ennek segítségével még jobban szenvedélyének, a futballnak hódolni, miközben nem vállal nagy anyagi kockázatot. Édesapja (aki egyébként a haverjaival olykor-olykor szintén fogad, de ő tudja, hol érdemes határt húzni) elmesélte neki, mennyi különleges élményben volt része a meccseken. Már most gyűjt, hogy 18 éves kora után élőben láthassa kedvenc csapatát, a Manchester Cityt az Etihad stadionban (annak ellenére is, hogy Szoboszlai Dominik és a Liverpool pont nemrég intézte el őket, de erről persze nem beszélünk). Ahogy a hasonló esetekben általában, úgy itt sem a tiltás volt a megoldás, hanem a nyitott párbeszéd – így, hogy Balázs tudta, velünk megbeszélheti ezt a kérdést, tudtunk neki vonzóbb alternatívát mutatni.

A sorsjegykaparás és a sportfogadás egyaránt szórakoztató időtöltést jelentenek, de úgy az igazi, ha ezek megmaradnak a 18 éven felüliek elfoglaltságainak. Ne feledjük, a gyermekek nehezebben tudnak határokat húzni, és ha valódi pénz forog kockán, az már végképp nem játék. Hogy hogyan tehetnek a szülők a túl korai szerencsejátékozás, illetve az ennek nyomán esetlegesen kialakuló függőség megakadályozásában, abban a https://www.maradjonjatek.hu oldalon található tartalmak segítenek.

Korábbi cikkeink

Játssz felelősen a cash out funkcióval!

2024.06.18

Az utóbbi években a cash out rendkívül népszerűvé vált a fogadók körében. A Szerencsejáték Zrt.-nél a tippmixpro tavaly őszi megújítása óta szintén elérhető ez az innovatív funkció.

Tovább olvasom >

A függőség nem játék!

2024.03.19

Vajon meddig játék, és mikortól káros szenvedély? Van-e éles határvonal és egyértelmű jel? Hova fordulhat segítségért az, aki szeretne kigyógyulni a függőségből? Van-e olyan megoldás, amellyel korlátok között tartható a játék? Számos kérdés, ami megfogalmazódhat, ha az átlagnál többet játszik valaki szerencsejátékkal, legyen szó közeli ismerősről, családtagról, vagy sajátmagunkról.

Tovább olvasom >

Ajándékozz felelősen! - A szerencsejáték nem gyerekjáték

2023.12.13

Egy jól eltalált ajándék óriási öröm lehet, míg a nem megfelelő rossz érzést és akár kárt is okozhat. A Szerencsejáték Zrt. éppen ezért csatlakozott a 2023-as Gift Responsibly kampányhoz, amelynek keretében a szerencsejáték szervezők és közösségi szervezetek Európában, Észak-Amerikában és szerte a világon hívják fel a figyelmet a kiskorúak „szerencsejáték használatának” kockázataira.

Tovább olvasom >

Játék vagy függőség?

2023.10.27

Nem a szerencsén múlik – vallja Demetrovics Zsolt, addiktológus, az ELTE PPK Pszichológiai Intézetének professzora.

Tovább olvasom >

A játék akkor jó, ha tényleg játék marad

2023.10.17

Budapest, 2023. október 10. – Tíz éve működtet az ELTE PPK Pszichológiai Intézete Segélytelefonszolgálatot a szerencsejáték problémával küzdők és hozzátartozóik számára a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködésben, a nemzeti lottótársaság támogatásával. Az ingyenes szolgáltatást igénybe vehetik a szerencsejáték-problémával küzdők, valamint hozzátartozóik, illetve azok, akik úgy érzik, hogy a játéktevékenységük akár a legkisebb mértékben is veszélyt jelenthet életvezetésükre.

Tovább olvasom >

A játék, tényleg játék maradjon!

2023.05.09

A Szerencsejáték Zrt. edukációs filmekkel hívja fel a figyelmet a szerencsejáték-függőség veszélyeire annak érdekében, hogy a szerencsejáték továbbra is valódi élményt nyújtó játék maradhasson. A Maradjon játék! elnevezésű ernyőprogramja keretében szorosan együttműködik szakmai szervezetekkel, elősegítheti a játékfüggőség megelőzését, valamint kezelését.

Tovább olvasom >

Játék határokkal

2023.05.08

A Szerencsejáték Zrt. és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet még 2012-ben indította el a „Játék Határokkal” című programját.

Tovább olvasom >

A „Játék határokkal” program tematikus beszélgetéseinek tapasztalatai segíti a fiatalokat megfontoltabb döntéseket hozni

2022.03.02

Rácsok Balázzsal az Ökumenikus Segélyszervezet szociális igazgatójával beszélgettünk

Tovább olvasom >

Az Európai Lottótársaságok Szövetségének alappillérei

2021.06.15

Interjú Arjan van’t Veer-rel, az Európai Lottótársaságok Szövetségének főtitkárával

Tovább olvasom >

„Amíg valaki nem kér segítséget…”

2021.06.08

Interjú Dr. Demetrovics Zsolttal, az ELTE PPK Pszichológiai Intézetének professzorával

Tovább olvasom >

A felelős játékszervezés megvalósulása a Szerencsejáték Zrt. termékfejlesztésében

2020.12.16

Interjú Kovács Krisztinával, a Sorsolásos Játékok Főosztályvezetőjével

Tovább olvasom >

„Mennyire figyelünk egymásra? Megkérdezzük, hogy mi újság van, vagy akkor kapunk a homlokunkhoz, ha már baj van?”

2020.12.16

A „Játék határokkal” program szakmai vezetőjével, Figeczki Tamással beszélgettünk.

Tovább olvasom >

A Szerencsejáték Zrt. új szintre emelte stratégiai együttműködését az Önszabályozó Reklám Testülettel

2020.12.13

2020. májusában együttműködési megállapodást írt alá a Szerencsejáték Zrt. és az Önszabályozó Reklám Testület (ÖRT), amelyben megerősítette az elmúlt tízéves kooperációt, egyben magasabb szintre emelte és kibővítette az etikus és felelős marketingtevékenység területen végzett együttműködést. A nemzeti lottótársaság a jelenlegi hazai jogi és reklámetikai szabályoknál szigorúbb saját kódexszel rendelkezik, és betartásának ellenőrzését független szervezetre, az ÖRT-re bízta a kibővített tartamú együttműködés keretében.

Tovább olvasom >

Szerencsejátékos segélyszolgálat a Szerencsejáték Zrt. támogatásával

2020.12.12

Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) Pszichológiai Intézetének szakértői 2013 óta a Szerencsejáték Zrt. támogatásával, anonimitás és teljes titoktartás biztosításával működtetik a Szerencsejátékos Segélyszolgálatot, amelynek célja a szerencsejáték-problémával küzdők és hozzátartozóik számára történő segítségnyújtás, tanácsadás, valamint a hívók támogatása abban, hogy eljussanak olyan szakkellátó-helyekre, ahol hosszútávú terápiás segítséget kaphatnak. A szolgáltatás ingyenes, képzett ügyelők bevonásával, előítéletektől és stigmatizálástól mentesen vehető igénybe.

Tovább olvasom >

„Megpróbáljuk egyengetni a szerencsejáték-függő útját, hogy ne akadjon el az intézményrendszerben”

2020.07.26

A Ökumenikus Segélyszervezet egészen egyedi szolgáltatása, hogy az országban hét városban üzemeltetnek a szerencsejáték-függőségben szenvedőknek és családtagjaiknak információs pontokat. Nem egyszerűen információt adnak, hanem abban is segítik az érintetteket, hogy ne bizonytalanodjanak el, ne akadjanak el az intézményrendszerben. A program szakmai vezetőjével, Figeczki Tamással beszélgettünk.

Tovább olvasom >
Ha úgy érzed szeretnél segítséget kérni, ne késlekedj!

Keress szakértői segítséget, vagy fordulj támogató csoporthoz és vedd vissza az irányítást!