A te gyermeked is örömmel segít a lottószámokkal?
Érthető, ha szülőként arra törekszel, hogy a lehető legtöbb programban együtt vegyél részt gyermekeddel. A játékok és a szerencsejátékok között azonban van néhány fontos különbség – ne aggódj, nem tettél semmi megbocsáthatatlant, ha együtt kapartatok sorsjegyet, vagy megkérted, hogy ő is mondjon pár lottószámot, de a tudomány szerint is jobb, ha a közös időtöltés során inkább a társasjátékok kerülnek elő.
Vitathatatlan előnyei vannak annak, ha gyermekünk el tud számolni kilencvenig: segíthet például számon tartani, hogy a nagy játszások után az építőkockák mindegyike visszakerül-e a helyére, és így garantálni, hogy nem a tavaszi nagytakarítás közben találjuk meg őket a kanapé alatt. Oké, legyünk reálisak: ha garantálni nem is tudjuk, legalább növelhetjük ennek esélyét.
Felnőttként, pláne a szerencsejátékok világában olykor-olykor megforduló játékosként tudjuk, hogy kevés dolog biztos az életben. Arra, hogy az építőkockák mindegyikét megleljük a lakás valamely pontján, nagyobb esélyünk van, mint megnyerni a lottófőnyereményt, mégis sokan játszunk, reménykedünk, és olykor sikerrel is járunk – egy kéttalálatost behúzni nem elérhetetlen cél. Felnőttként jobban tudjuk mérlegelni, mit kockáztatunk, a gyermekekhez mérten hatékonyabban tudunk határokat kijelölni – persze a függőség kialakulása 18 év felett is valós veszély, de erről később.
Hadd meséljek el egy történetet, ami jól mutatja, milyen veszélyeket rejt a közös lottózás mind a felnőttek, mind a gyermekek számára. Egy szomszédunk nagyon hisz a szerencsében, a horoszkópokban és a számmisztikában. Fiának, Benjáminnak már a születésnapja is azt sugallta, szerencsés lesz: 2011. 11. 02-án született, ami palindrom, tehát ugyanaz visszafelé is. Egyértelmű volt a szülőnek, hogy a 2-es, a 11-es, és a 20-as számokat minden alkalommal megjátssza, és ha már a kis Beni volt a szerencse gyermeke (neve is ezt jelenti, talán nem véletlenül), mindig megkérte, hogy a maradékot ő válassza ki.
Sajnos szemtanúi voltunk, hogy amikor nem nyert, ezért gyermekét tette felelőssé, verbálisan rajta töltötte ki dühét. Egy délután, amikor a kertünkben játszottak a gyerekek egymással, áthívtam őt is, és felhoztam a szerencsejátékok témáját – beszélgettünk arról, hogy kinek mi a kedvenc számsorsjátéka, hogyan választunk számokat, és finoman átvezettem a beszélgetést arra, hogy a mi felelősségünk, a mi döntésünk, mely számokat választjuk, és próbáltam rávilágítani, hogy ugyanolyan a nyerési esélyünk bármilyen kombinációval, függetlenül attól, szerencsehozó vagy épp egymást követő számokat választunk-e – kilencvenből öt számot például történetesen 44 millió módon emelhetünk ki (ismétlés nélkül).
Ezzel, illetve ennek súlyával még a kombinatorikából jeles gyermekek sincsenek tisztában, hiszen kutatások bizonyítják, hogy a fiatalok nem tudják jól felmérni, mennyire kockázatos dolog a szerencsejátékozás, és a pénz értékét sem úgy ítélik meg, mint a felnőttek. Azzal, hogy a szomszéd bevonta Benit a lottószámok kiválasztásába, érdekessé tette számára a játékot, ám, mint már említettem, a fiatalok körében a függőség kialakulásának valószínűsége nagyobb, ami felnőttkorában is súlyos problémákhoz vezethet.
Azt érdemes tudni, hogy hivatalosan 18 év alattiak nem vehetnek részt semmilyen szerencsejátékban, erről a jogi keretek gondoskodnak, és a lottózói alkalmazottak is képzést kapnak – de a szülők segítsége is szükséges, hogy megóvjuk a fiatalokat a függővé válástól. Hamarosan újabb blogposzttal jelentkezem, addig is a https://www.maradjonjatek.hu/ szolgál hasznos információkkal a témával kapcsolatban.